23 June 2021

British Hairdressing Awards 2014: Finalists Announced!

The anticipation is finally over! Finalists for HJ’s British Hairdressing Awards 2014 have been announced, after a long round of some tough judging.

HJ’s British Hairdressing Awards, sponsored by Schwarzkopf Professional were launched to recognize and reward hairdressers who were pushing the boundaries of hairdressing, creating and setting the trends for others to follow and excelling in this creative and competitive industry.

Each of the entries in the nine regional and six specialist categories were anonymously judged by some of the industry’s leading names and faces, including Hall of Fame members and past and present winners of HJ‘s British Hairdresser of the Year.

The finalists will now submit four images which will go continue to the second round of judging, and the winners will be announced at the British Hairdressing Awards at the Grosvenor House Hotel in London, on November 24.

Regional Categories

Eastern Hairdresser of the Year

  1. Emma Bedwell and Lisa-Marie Seldon, Hoop Haircutters, Clacton-on-Sea, Essex

  2. Daniel Granger and Lucie King, Daniel Granger Hairdressing, Northampton

  3. Shaun Hall, Mark Leeson Hair Body & Mind, Mansfield, Nottinghamshire
  4. 
Nathan Jasztal, Silhouette du Barry, Chelmsford, Essex

  5. Neil Smith, Barrie Stephen Hair, Anstey, Leicestershire

  6. Angelo Vallillo, Zullo and Holland, Nottingham

London Hairdresser of the Year

  1. Richard Ashforth, Saco, London
  2. 
Darren Bain, HOB Salons, Camden, London

  3. Sam Burnett, Hare and Bone, London

  4. Andrew Heasman, RUSH Hair, London

  5. Gary Ingham, Gary Ingham Salon & Spa, Hampstead, London
  6. Cos Sakkas, Toni & Guy, Sloane Square, London

Northern Ireland Hairdresser of the Year

  1. Martine Broggy and Ciaran Harbinson, Natural Hair Company, Lisburn

  2. Julie Cherry and Colette Fitzpatrick, Shane Bennett Salon, Co. Down
  3. 
Julian Dalrymple, The Sittingroom Hairdressing, Ballymena, Co. Antrim

  4. Simon Houston, Simon Houston Hairdressing, Ballymena, Co. Antrim

  5. Keith Kane, Keith Kane Hair International, Belfast

  6. Sharon Malcolm, Sharon Malcolm Hairdressing, Newtownards, Co. Down

North Western Hairdresser of the Year

  1. Brent Barlow and Rosie Binns, Ethos Hairdressing, Chorlton, Manchester

  2. Mai Ha, Trevor Sorbie, Manchester
  3. 
Laura Kulik and Ria Kulik, The Hair Bank, Urmston, Manchester

  4. Alison Roberts, Andrew Collinge Hairdressing, Liverpool

  5. Matthew Sutcliffe, Renegade Hair Studio, Leeds, West Yorkshire
  6. 
Melenie Tudor, En Route Hair & Beauty, Wakefield, West Yorkshire

Scottish Hairdresser of the Year

  1. Neil Barton, Neil Barton Hairdressing, Edinburgh
  2. Philip Bell, Ishoka, Aberdeen
  3. Nelson Brown, Browns, Dumfries
  4. 
David Corbett, David Corbett Hairdressing, Bothwell, Glasgow
  5. 
Brian Gallagher, Gallagher Horner, Bishops Briggs, Glasgow

  6. Suzie McGill, Rainbow Room International, Uddingston

Southern Hairdresser of the Year

  1. Seung Ki Baek, RUSH Hair, Epsom, Surrey

  2. David Baker and Ben Hendry, The Vault Hair and Spa, Claygate, Esher, Surrey

  3. John Castelli, Twist Hair, Kingsclere, Newbury, Berkshire

  4. Bruno Marc Giamattei, Marc Antoni, Henley-on-Thames, Berkshire

  5. Peter Gibbs and Emily Warne, Headromance, Havant, Hampshire
  6. 
Kerry Mather, KJM Salons, Fleet, Hampshire

Midlands Hairdresser of the Year

  1. Royston Blythe and Charles Douek, Royston Blythe, Shrewsbury, Shropshire

  2. James Earnshaw, Francesco Group, Birmingham

  3. Nick Malenko and Sophie Beattie, Royston Blythe, Compton, Wolverhampton
  4. 
Lewis Moore, Lewis Moore Salons, Sutton Coldfield, Birmingham

  5. Peter Prosser and Sam Millard, Peter Prosser Hairdressing, Hereford

  6. Matthew Roskell, Francesco Group, Weeping Cross, Staffordshire

North Eastern Hairdresser of the Year

  1. Joseph Ferraro, Halo Hair and Beauty, Harrogate
  2. 
Marcus King, Hooker & Young, Wynyard

  3. Michelle Rooney, Hooker & Young, Wynyard

  4. Alan Simpson and Karen Simpson, Contemporary, Guisborough, Cleveland

  5. Toni Stephenson, Hooker & Young, Darlington, County Durham
  6. 
Jill Watkins-Wright, Watkins-Wright Hairdressing & Beauty, Thirsk, North Yorkshire

Wales & South West Hairdresser of the Year

  1. Martin Crean, Mode, Chipping Campden, Gloucestershire
  2. 
Ben Driscoll-Price, Robert John, Portishead, Bristol

  3. Joshua Goldsworthy, Goldsworthy’s Hairdressing, Swindon, Wiltshire
  4. 
Rachelle Simmonds & Dafyyd Rhys Thomas, Ken Picton Salon, Cardiff, Wales
  5. Steven Smart, Smart:Est 73, Weston-super-Mare, North Somerset
  6. 
Lisa Walby, Francesco Group, Cheltenham, Gloucestershire

Specialist Categories

Afro Hairdresser of the Year

  1. Luke Benson, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex

  2. Junior Green, Junior Green Hair & Beauty, Knightsbridge, London

  3. Aycan Kemal, New York Hair Design, London

  4. Charlotte Mensah, Hair Lounge, London
  5. 
Jamie Stevens and Harry Casey, Jamie Stevens Hair London, Kensington, London

  6. Anne Veck, Anne Veck, Oxford

Newcomer of the Year

  1. Jamie Benny, RUSH Hair, London

  2. Sophie Chandler, RUSH Hair, Croydon
  3. 
Kayleigh DeVries, Craig Chapman Hair Design, Launceston, Cornwall

  4. Scott Jordan, Toni & Guy, South Kensington, London

  5. Sophie Springett, Toni & Guy, South Kensington, London
  6. 
Jake Unger, HOB Salons, Camden, London

Schwarzkopf Professional British Colour Technician of the Year

  1. Clayde Baumann, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex

  2. Claire Chell, Francesco Group Advanced Academy, Stafford

  3. Sue Comery and Alice Spencer, Zullo and Holland, Nottingham
  4. 
Mark Leeson, Mark Leeson Hair Body & Mind, Mansfield, Nottinghamshire

  5. Sam McGee, Saco Hair, London

  6. Abby Smith, D&J Ambrose, Pinner, Middlesex

Artistic Team of the Year

  1. Marc Antoni, Henley-on-Thames
  2. 
Mark Leeson Hair Body & Mind, Mansfield, Nottinghamshire

  3. Michelle Griffin, Birmingham

  4. RUSH Hair, Croydon

  5. Shane Bennett Salon, Co. Down, Northern Ireland

  6. Zullo and Holland, Nottingham

Avant Garde Hairdresser of the Year

  1. Karen Brown, Hair by JFK, Edinburgh, Scotland

  2. Robert Masciave, Metropolis Hairdressing, Kingston-upon-Thames
  3. 
Skyler McDonald, seanhanna, Putney, London
  4. 
Lucie Monbillard, seanhanna, Putney, London

  5. Chie Sato, Toni & Guy,Covent Garden, London
  6. 
Indira Schauwecker, Toni & Guy, Covent Garden, London

Men’s Hairdresser of the Year

  1. Martin Crean, Mode, Chipping Campden, Gloucestershire

  2. Simon Khan, Toni & Guy, Solihull, West Midlands
  3. 
Donna Mitchell, Bonce Salons, Wednesbury, West Midlands
  4. 
Rosanne Potter and Mikio Akiawaza, Brooks & Brooks, Holborn, London
  5. 
Jamie Stevens, Jamie Stevens Hair London, Kensington, London
  6. Darren Webster, Webster Whiteman, London

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Subscribe to our Newsletter

Subscribe to Estetica's official newsletter and receive all the latest news and information from the world of hairdressing - no charge, spam free!

Search